Ranking Kryptowalut

Korzystając z zamieszczonej poniżej tabeli kryptowalut sprawdź najpopularniejsze tokeny oraz szybo rosnące altcoiny. Kliknij w token aby dowiedzieć się więcej i zacząć inwestować.
# NazwaCenaZmiana 24hZmiana 7dZmiana 30dKapitalizacjaWolumen 24hWykres Ceny (7D)

Rynek kryptowalut rośnie

300 miliardów dolarów – tyle wynosiła jeszcze w lutym tego roku wartość rynku kryptowalut. To najlepszy wynik od ponad pół roku. Duża w tym zasługa inwestorów instytucjonalnych, wśród których wirtualne waluty cieszą się coraz większą popularnością. Tylko w pierwszym kwartale tego roku, instytucje i fundusze hedgingowe zainwestowały ponad 380 miliardów dolarów w kryptowaluty – najwięcej w historii.

Rynek kryptowalut zyskuje coraz większą popularność również wśród klientów indywidualnych. Duża w tym zasługa sprawnie działających giełd kryptowalut, które co rusz docierają do nowych krajów, gdzie wirtualne waluty szybko zdobywają popularność. Obecnie najszybciej rośnie liczba nowych użytkowników Bitcoina w takich krajach jak Australia, Kanada, Hiszpania, Meksyk, Kolumbia czy Indie.

Ile jest obecnie kryptowalut na świecie?

Bitcoin, mimo że dla wielu osób jest symbolem wirtualnego pieniądza, to nie jest to jedyna kryptowaluta. Na całym świecie notowanych jest ich obecnie około 5000, podczas gdy jeszcze 5 lat temu było ich zaledwie kilkanaście. Co najważniejsze, liczba wirtualnych walut ciągle rośnie. Duża w tym zasługa technologii, która umożliwia tworzenie i rozwój coraz to nowych tokenów. Obecnie technologiczny postęp pozwala na stworzenie własnej kryptowaluty, nawet bez posiadania umiejętności programowania.

Jednak samo stworzenie kryptowaluty nie oznacza jeszcze, że ma ona jakąkolwiek wartość – muszą jeszcze znaleźć się chętni na jej zakup. Doskonale widać to na przykładzie wielu walut notowanych na giełdach – część z nich nie wzbudza żadnego zainteresowania inwestorów. Ci najchętniej decydują się na ulokowanie swoich oszczędności w najpopularniejszych kryptowalutach. Jakie kryptowaluty możemy zaliczyć do najbardziej popularnych wśród inwestorów?

Przeczytaj nasze poniższe zestawienie 10 najpopularniejszych kryptowalut aby dowiedzieć się więcej o każej z nich.

Reklama

Ranking najpopularniejszych kryptowalut

Stworzenie jakiekolwiek rankingu popularności nie jest zadaniem prostym, ponieważ w dużej mierze opierają się one o subiektywne opinie. Między innymi dlatego, w naszym rankingu staramy się wykorzystać twarde dane. I tak o miejscu w rankingu decyduje wartość kapitalizacji danej waluty, co w dużej mierze odzwierciedla popularność danej waluty. W ten sposób wybraliśmy 10 najpopularniejszych kryptowalut.

Sprawdź nasze inne rankingi: Ranking Giełd Kryptowalut

Informacja

Poniższy ranking został sporządzony na dzień 20 kwietnia 2021. W momencie czytania tego artykuły najprawdopodbniej doszło już do przetasowania wśród 10 najpopularniejszych kryptowalut wobec czego zaczęcamy do zapozania się z powyższym zestawieniem kursów krypytowalut aby zgromadzić jak najbardziej aktualne informacje.

Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty?

1. Bitcoin

Bitcoin (BTC) został wprowadzony na rynek w 2009 roku przez Satoshi Nakamoto, a jego budowa oparta jest o technologię blockchain. Obecnie jest to najbardziej znana i najpopularniejsza kryptowaluta na świecie – dla wielu osób jest nawet symbolem całego rynku wirtualnych walut. Kurs Bitcoina śledzą już nie tylko inwestorzy, ale również laicy i mainstreamowe media. Wydobywaniem waluty zajmują się 'crypto miners’, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie w postaci ułamków BTC, ale swoją popularność Bitcoin zawdzięcza w głównej mierze inwestorom.

Wielu z nich zarobiło ogromne pieniądze na inwestycjach w Bitcoina. Wystarczy wspomnieć, że jeszcze w 2017 roku, 1 BTC kosztował około 1000 dolarów – dzisiaj jego wartość jest około 40 razy większa.

2. Ethereum

Ethereum pojawił się na rynku w 2015 roku i od samego początku swojego istnienia, depcze po piętach Bitcoinowi. ETH powstała w oparciu o identyczną technologię, co bardziej znany kuzyn, jednak różnica polega na tym, że Ethereum umożliwia tworzenie tzw. Smart Contracts, czyli skryptów oraz aplikacji, które zapisywane są w łańcuchu danych. Kolejną różnicą jest fakt, że podaż ETH jest nieograniczona, a wydobycie znacznie prostsze niż w przypadku BTC.

Tym sposobem ETH spełnia swoje zadanie – jest kryptowalutą prostszą w pozyskaniu, tańszą i bardziej transparentną.

3. Tether

Tether powstał w połowie 2014 roku, a jego twórcą jest Brock Pierce. Kryptowaluta powstała w oparciu o system stable-coins co oznacza, że jest powiązana 1:1 z konkretnym aktywem, w tym przypadku z kursem dolarem amerykańskim. Tether zmierza więc zawsze do uzyskania wartości gwarantowanej na poziomie 1 USD.

Obecnie Tether jest uznawana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych kryptowalut. Wynika to z faktu, że waluta emitowana jest przez prywatną firmę Tether Ltd. mającą dużą kontrolę nad jej wartością. Kontrowersje dotyczą również samej spółki, która do tej pory nie przedstawiła audytu potwierdzające, że posiada aktywa potrzebne do pokrycia wartości wykupu kryptowaluty. Firmę oskarżano również o manipulację wartością Bitcoina oraz niejasne transakcje z upadłą giełdą Bitfinex.

4. Ripple

Ripple różni się w swojej budowie od innych kryptowalut – u jej podstaw leżą rozproszone internetowe protokoły open source. To właśnie dzięki temu, Ripple gwarantuje szybkie transakcje. Według twórców możliwe jest wykonanie ich aż 1500, a czas pomiędzy blokami wynosi ledwie 4 sekundy. W odróżnieniu od wielu innych walut podaż XRP została z góry ustalona i wynosi 100 mld jednostek.

Z tej kryptowaluty chętnie korzystają banki oraz instytucje finansowe, stosując ją do przesyłania środków.

5. Bitcoin Cash

To waluta, która powstała przez rozłam łańcucha głównego Bitcoina w sierpniu 2017 roku. Nastąpiło to w wyniku braku zgody w społeczności, która nie znalazła porozumienia w sprawie przyszłości waluty. W praktyce Bitcoin Cash wykorzystuje identyczną technologię oraz algorytm, co pierwotna wersja Bitcoina. Stosuje jednak większego rozmiaru bloki, dzięki czemu możliwe jest zminimalizowanie czasu oraz kosztów transakcji.

6. Bitcoin Satoshi Vision

BSV to otwartoźródłowa platforma oparta o technologię blockchain. Bitcoin SV powstał w momencie aktualizacji sieci Bitcoin Cash, co było efektem kolejnego braku porozumienia w społeczności. Obecnie kryptowaluta rozwijana jest przez nChain, której właścicielem jest Craig Wright. Warto jednak pamiętać, że mimo iż Bitcoin SV (podobnie jak Bitcoin Cash) działają na zmodyfikowanym kodzie BTC, to są to zupełnie inne waluty, działające w innych sieciach.

Całkowita podaż BSV wynosi 21 milionów jednostek.

7. Litecoin

Litecoin to jedna z najstarszych kryptowalut, która powstał jako alternatywa dla Bitcoina. Jej działanie jest w dużym stopniu oparte o system Bitcoina, do którego twórcy LTC wprowadzili drobne udoskonalenia – waluta szybciej przetwarza bloki i ma większą podaż. Między innymi dlatego, Litecoin jest tańszy w pozyskaniu i bardziej efektywny w wykorzystaniu. Jego całkowita podaż wynosi 84 miliony jednostek.

8. Binance Coin

Binance Coin stworzony został w oparciu o blockchain platformy Ethereum przez właściciela jednej z największych giełd wymiany kryptowalut na świecie – Binance. Początkowo pełnił on funkcję tokenu użytkowego, którego zadaniem było zmniejszenie wartości prowizji za transakcje handlowe, a także zebranie środków na działanie giełdy. W sumie w obrocie pojawiło się 200 milionów jednostek, jednak co trzy miesiące liczba ta się zmniejsza – docelowo do liczby 100 milionów.

9. EOS

EOS to zdecentralizowana platforma stworzona przez Block.One w oparciu o system blockchain, której elementem jest kryptowaluta o nazwie EOS. Oferuja ona szereg możliwości jak programowanie zdecentralizowanych aplikacji, przedsiębiorstw i zawieranie kontraktów. Docelowo ma proponować nawet 15 tys. transakcji na sekundę.

Maksymalna podaż EOS wynosi 1 miliard.

10. Cardano

To jedna z najmłodszych kryptowalut, która do obiegu została wprowadzona w 2015 roku. Za jej stworzenie odpowiedzialni są pracownicy Uniwersytetów w Edynburgu, Atenach i Connecticut. Projekt jest w pełni zdecentralizowany, a jego budowa stworzona została w oparciu o blockchain. Obecnie Cardano (ADA) jest kryptowalutą wykorzystywaną do wysyłania pieniędzy cyfrowych.

Dowiedz się: Gdzie kupić kryptowaluty?

Kryptowaluty ranking – podsumowanie

W naszym rankingu kryptowalut znalazło się 10 najpopularniejszych wirtualnych walut, o największej wartości kapitalizacji. W tym gronie warto wyróżnić przede wszystkim trzy waluty: Bitcoin, Ethereum oraz Ripple. Cieszą się one tak dużą popularnością, że możliwe jest nie tylko handlowanie nimi, ale również zarabianie dzięki kontraktom CFD.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.