Na czym polega kopanie bitcoina (BTC)?

Kopanie bitcoina to proces, w którym nowe bitcoiny są wprowadzane do obiegu. Jest to również sposób, w jaki sieć potwierdza nowe transakcje i jest kluczowym elementem utrzymania i rozwoju zdecentralizowanych baz danych (Distributed Ledger) blockchain. „Wydobywanie” odbywa się przy użyciu zaawansowanego sprzętu, który rozwiązuje niezwykle złożone problemy matematyczne. Pierwszy komputer, który znajdzie rozwiązanie problemu, otrzymuje kolejny blok bitcoinów i proces rozpoczyna się od nowa.

Wydobywanie kryptowalut jest żmudne, kosztowne i tylko sporadycznie przynosi oczeikwane rezultaty. Niemniej jednak kopanie działa jak magnes który przyciągaja wielu początkujących inwestorów oraz entuzjastów kryptowalut, ponieważ górnicy otrzymują nagrody za swoją pracę z tokenami. Może to być spowodowane tym, że przedsiębiorczy ludzie postrzegają wydobycie bitcoinów jako mannę z nieba, jak poszukiwacze złota z Kalifornii w 1849 roku.

Nagroda w postaci bitcoinów, którą otrzymują 'górnicy’, jest zachętą, która motywuje ludzi do pomocy w głównym celu wydobycia: legitymizacji i dalszego monitorowania transakcji Bitcoina, zapewniając ich ciągłość i bezpieczeństwo. Ponieważ wielu użytkowników na całym świecie dzieli te obowiązki, Bitcoin jest „zdecentralizowaną” kryptowalutą lub taką, która nie polega żadnym centralnym organom, takim jak bank centralny lub rząd danego kraju, w celu nadzorowania jego regulacji.

Zanim jednak zainwestujesz czas i sprzęt, przeczytaj poniższy tekst, aby przekonać się, czy wydobycie jest naprawdę dla Ciebie najlepszą drogą do zarabiania na wirtualnych walutach.

Informacje kluczowe

  • Kopiąc, możesz zarabiać kryptowalutę bez konieczności odkładania na nią pieniędzy.
  • Górnicy Bitcoin otrzymują bitcoiny jako nagrodę za wypełnienie „bloków” zweryfikowanych transakcji, które są dodawane do łańcucha bloków.
  • Nagrody za wydobycie są wypłacane górnikowi, który jako pierwszy odkryje rozwiązanie złożonej łamigłówki haszującej, a prawdopodobieństwo, że uczestnik będzie tym, który odkryje rozwiązanie jest związane z częścią całkowitej mocy wydobywczej sieci.
  • Potrzebujesz albo procesora graficznego (GPU) lub układu scalonego specyficznego dla aplikacji (ASIC), aby skonfigurować platformę wydobywczą.

Przez cały czas używamy słowa „Bitcoin” przez duże „B”, gdy odnosimy się do sieci lub kryptowaluty jako koncepcji, a „bitcoin” z małym „b”, gdy mówimy o liczbie pojedynczych tokenów.

Dlaczego Bitcoin potrzebuje górników?

„Wydobywanie” blockchain to metafora pracy obliczeniowej, którą węzły w sieci podejmują w nadziei na zdobycie nowych tokenów. W rzeczywistości górnicy otrzymują wynagrodzenie za pracę audytorów. Wykonują pracę weryfikującą legalność transakcji Bitcoin. Konwencja ta ma na celu zachowanie uczciwości użytkowników Bitcoina i została wymyślona przez założyciela Bitcoina, Satoshi Nakamoto . 1 Weryfikując transakcje, górnicy pomagają zapobiegać „ problemowi podwójnych wydatków ”. 

Podwójne wydatki to scenariusz, w którym właściciel Bitcoin nielegalnie wydaje ten sam bitcoin dwa razy. W przypadku fizycznej waluty nie stanowi to problemu: kiedy wręczasz komuś 20-dolarowy rachunek za butelkę wódki, już go nie masz, więc nie ma niebezpieczeństwa, że ​​możesz użyć tego samego 20-dolarowego banknotu do zakupu kuponów lotto obok. Chociaż fałszywa gotówka jest możliwa, nie jest to dokładnie to samo, co dosłownie dwukrotne wydanie tego samego dolara. Jednak w przypadku waluty cyfrowej, jak wyjaśnia słownik Investopedia, „istnieje ryzyko, że posiadacz może wykonać kopię tokena cyfrowego i wysłać go do sprzedawcy lub innej strony, zachowując oryginał”.

Załóżmy, że miałeś jeden legalny banknot 20 USD i jedną podróbkę tego samego 20 USD. Jeśli miałbyś spróbować wydać zarówno prawdziwy rachunek, jak i fałszywy, ktoś, kto zadał sobie trud sprawdzenia numerów seryjnych obu rachunków, zobaczyłby, że są to ten sam numer, a zatem jeden z nich musi być fałszywy. To, co robi górnik blockchain, jest analogiczne do tego — sprawdza transakcje, aby upewnić się, że użytkownicy nie próbowali bezprawnie wydać tego samego bitcoina dwa razy. To nie jest idealna analogia — wyjaśnimy to bardziej szczegółowo poniżej.

Tylko 1 megabajt danych transakcyjnych może zmieścić się w jednym bloku bitcoin. Limit 1 MB został ustalony przez Satoshi Nakamoto i stało się to przedmiotem kontrowersji, ponieważ niektórzy górnicy uważają, że rozmiar bloku powinien wzrosnąć, aby pomieścić więcej danych, co skutecznie oznaczałoby, że sieć Bitcoin mogłaby szybciej przetwarzać i weryfikować transakcje.

Dlaczego kopać Bitcoina?

Oprócz wyściełania kieszeni górników i wspierania ekosystemu Bitcoin, wydobycie służy jeszcze jednemu ważnemu celowi: jest to jedyny sposób na wprowadzenie do obiegu nowej kryptowaluty. Innymi słowy, górnicy są w zasadzie „wybijającą” walutą. Na przykład w lutym 2022 r. w obiegu znajdowało się prawie 19 milionów bitcoinów, z ostatecznej sumy 21 milionów. 2

Oprócz monet wybitych w bloku genesis (pierwszy blok, który stworzył założyciel Satoshi Nakamoto), każdy z tych bitcoinów powstał dzięki górnikom. Pod nieobecność górników Bitcoin jako sieć nadal istniałby i byłby użyteczny, ale nigdy nie byłoby żadnego dodatkowego bitcoina. Ponieważ jednak tempo „wydobywania” bitcoinów zmniejsza się z czasem, ostateczny bitcoin nie będzie krążył do około roku 2140. Nie oznacza to, że transakcje przestaną być weryfikowane. Górnicy będą nadal weryfikować transakcje i będą otrzymywać za to opłaty, aby zachować integralność sieci Bitcoin. 3

Aby zarobić nowe bitcoiny, musisz być pierwszym górnikiem, który znajdzie właściwą lub najbliższą odpowiedź na problem numeryczny. Proces ten jest również znany jako dowód pracy (PoW) . Rozpoczęcie wydobycia oznacza rozpoczęcie angażowania się w to działanie sprawdzające pracę, aby znaleźć odpowiedź na zagadkę.

W rzeczywistości nie jest wymagana żadna zaawansowana matematyka ani obliczenia. Być może słyszałeś, że górnicy rozwiązują trudne problemy matematyczne — to prawda, ale nie dlatego, że sama matematyka jest trudna. To, co tak naprawdę robią, to próba bycia pierwszym górnikiem, który wymyślił 64-cyfrową liczbę szesnastkową („ hasz ”), która jest mniejsza lub równa docelowemu haszowi. To w zasadzie zgadywanie. 1

Jest to więc kwestia losowości, ale przy całkowitej liczbie możliwych domysłów dla każdego z tych problemów, liczącej biliony, jest to niesamowicie żmudna praca. A liczba możliwych rozwiązań (określana jako stopień trudności wydobycia ) rośnie tylko z każdym górnikiem, który dołącza do sieci wydobywczej. Aby najpierw rozwiązać problem, górnicy potrzebują dużej mocy obliczeniowej. Aby z powodzeniem kopać, musisz mieć wysoki „współczynnik haszowania”, który jest mierzony w postaci gigahaszy na sekundę (GH/s) i terahaszy na sekundę (TH/s).

Oprócz krótkoterminowej wypłaty nowo wybitych bitcoinów, bycie górnikiem może również dać ci siłę „głosowania”, gdy proponowane są zmiany w protokole sieciowym Bitcoin. Jest to znane jako protokół poprawy Bitcoin (BIP). Innymi słowy, górnicy mają pewien wpływ na proces podejmowania decyzji w sprawach takich jak  rozwidlenie . Im więcej masz mocy obliczeniowej, tym więcej głosów musisz oddać na takie inicjatywy.

Ile zarabia krytpowalutowych 'górnik’?

Nagrody za wydobycie bitcoinów zmniejszają się o połowę mniej więcej co cztery lata. 1 Kiedy bitcoin został po raz pierwszy wydobyty w 2009 roku, wydobycie jednego bloku przyniosłoby ci 50 BTC. W 2012 roku zmniejszyła się o połowę do 25 BTC. Do 2016 roku liczba ta została ponownie zmniejszona o połowę do 12,5 BTC. 11 maja 2020 r. nagroda ponownie spadła o połowę do 6,25 BTC.

W lutym 2022 r. cena Bitcoina wynosiła około 39 000 USD za bitcoin, co oznacza, że ​​za wykonanie bloku zarobiłbyś 243 750 (6,25 x 43 000). 4 Może się wydawać, że nie jest to zła zachęta do rozwiązania tego złożonego problemu mieszającego opisanego powyżej.

Aby dokładnie śledzić, kiedy nastąpią halving, możesz skorzystać z zegara Bitcoin , który aktualizuje te informacje w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, cena rynkowa Bitcoina przez całą swoją historię ściśle odpowiadała spadkowi liczby nowych monet wprowadzanych do obiegu. Ta obniżająca się stopa inflacji zwiększyła niedobór i historycznie, wraz z nim rosła cena.

Jeśli chcesz oszacować, ile bitcoinów możesz wydobyć z szybkością mieszania swojej platformy wydobywczej, witryna CryptoCompare oferuje pomocny kalkulator. Inne zasoby internetowe oferują podobne narzędzia.

Co jest potrzebne do wydobywania bitcoinów?

Chociaż na początku historii Bitcoin ludzie byli w stanie rywalizować o bloki za pomocą zwykłego domowego komputera osobistego, to już tak nie jest. Powodem tego jest to, że trudność w wydobywaniu bitcoinów zmienia się z biegiem czasu.

Aby zapewnić płynne działanie łańcucha bloków oraz przetwarzanie i weryfikację transakcji, sieć Bitcoin dąży do tego, aby jeden blok był produkowany co około 10 minut. Jeśli jednak istnieje milion maszyn wydobywczych konkurujących o rozwiązanie problemu z haszowaniem, prawdopodobnie osiągną rozwiązanie szybciej niż w scenariuszu, w którym 10 platform wydobywczych pracuje nad tym samym problemem. Z tego powodu Bitcoin został zaprojektowany tak, aby oceniać i dostosowywać trudność wydobycia co 2016 bloków lub mniej więcej co dwa tygodnie. 1

Gdy więcej mocy obliczeniowej pracuje wspólnie, aby wydobyć bitcoiny, poziom trudności wydobycia wzrasta, aby utrzymać produkcję bloków na stałym poziomie. Mniejsza moc obliczeniowa oznacza obniżenie poziomu trudności. Przy dzisiejszym rozmiarze sieci komputer osobisty w poszukiwaniu bitcoinów prawie na pewno niczego nie znajdzie.

Sprzęt górniczy

Wszystko to oznacza, że ​​aby kopać konkurencyjnie, górnicy muszą teraz zainwestować w potężny sprzęt komputerowy, taki jak procesor graficzny (GPU) lub, bardziej realistycznie, układ scalony specyficzny dla aplikacji (ASIC) . Mogą one sięgać od 500 dolarów do dziesiątek tysięcy dolarów. Niektórzy górnicy — zwłaszcza górnicy Ethereum — kupują pojedyncze karty graficzne jako tani sposób na łączenie operacji wydobywczych.

Dziś sprzęt do kopania bitcoinów składa się prawie w całości z maszyn ASIC, które w tym przypadku robią tylko jedną rzecz i tylko jedną rzecz: kopalnię bitcoinów. Dzisiejsze układy ASIC są o wiele rzędów wielkości potężniejsze niż procesory lub karty graficzne i co kilka miesięcy zyskują zarówno moc mieszającą, jak i wydajność energetyczną w miarę opracowywania i wdrażania nowych chipów. Dzisiejsi górnicy mogą wyprodukować prawie 200 TH/s przy zaledwie 27,5 dżuli na terahasz. 5

analogia

Powiedzmy, że mówię trzem przyjaciołom, że myślę o liczbie od 1 do 100, zapisuję tę liczbę na kartce papieru i zaklejam ją w kopercie. Moi przyjaciele nie muszą odgadywać dokładnej liczby; po prostu muszą być pierwszą osobą, która odgadnie dowolną liczbę, która jest jej mniejsza lub równa. I nie ma ograniczeń co do liczby możliwych domysłów.

Powiedzmy, że myślę o liczbie 19. Jeśli Przyjaciel A zgadnie 21, przegra, ponieważ 21 > 19. Jeśli Przyjaciel B zgadnie 16, a Przyjaciel C 12, to teoretycznie obaj doszli do sensownych odpowiedzi, ponieważ 16 < 19 i 12 < 19. Nie ma „dodatkowego kredytu” dla znajomego B, mimo że odpowiedź B była bliższa docelowej odpowiedzi 19. Teraz wyobraź sobie, że zadaję pytanie „zgadnij, o jakiej liczbie myślę”, ale ja’ Nie pytam tylko trzech znajomych i nie myślę o liczbie od 1 do 100. Pytam raczej miliony niedoszłych górników i mam na myśli 64-cyfrową liczbę szesnastkową. Teraz widzisz, że odgadnięcie właściwej odpowiedzi będzie niezwykle trudne. Jeśli B i C odpowiedzą jednocześnie, system się załamie.

Jeśli chodzi o Bitcoin, jednoczesne odpowiedzi występują często, ale ostatecznie może być tylko jedna zwycięska odpowiedź. Gdy wyświetlanych jest wiele jednoczesnych odpowiedzi, które są równe lub mniejsze od liczby docelowej, sieć Bitcoin zdecyduje zwykłą większością (51%) kogo uhonorować.

Zazwyczaj to górnik wykonał najwięcej pracy lub innymi słowy ten, który weryfikuje najwięcej transakcji. Blok przegrywający staje się wtedy „ blokiem osieroconym ”. Bloki osierocone to te, które nie zostały dodane do łańcucha bloków. Górnicy, którzy pomyślnie rozwiązują problem haszowania, ale nie zweryfikowali większości transakcji, nie są nagradzani bitcoinami.

Proces wydobycia

Co to jest „64-cyfrowa liczba szesnastkowa”?

Oto przykład takiej liczby: 

00000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

Powyższy numer ma 64 cyfry. Wystarczająco łatwe do zrozumienia do tej pory. Jak zapewne zauważyłeś, ta liczba składa się nie tylko z cyfr, ale także z liter alfabetu. Dlaczego?

Aby zrozumieć, co robią te litery w środku liczb, rozpakujmy słowo „szesnastkowy”.

System dziesiętny wykorzystuje współczynniki 100 jako podstawę (np. 1% = 0,01). To z kolei oznacza, że ​​każda cyfra liczby wielocyfrowej ma 100 możliwości, od zera do 99. W obliczeniach system dziesiętny jest uproszczony do podstawy 10 lub od zera do dziewięciu.

Z drugiej strony „szesnastkowy” oznacza podstawę 16, ponieważ „szesnastkowy” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego sześć, a „deka” od greckiego słowa oznaczającego 10. W systemie szesnastkowym każda cyfra ma 16 możliwości. Ale nasz system numeryczny oferuje tylko 10 sposobów przedstawiania liczb (od zera do dziewięciu). Dlatego musisz dodać litery, a konkretnie litery A, B, C, D, E i F. 

Jeśli wydobywasz Bitcoin, nie musisz obliczać całkowitej wartości tej 64-cyfrowej liczby (hash). Powtarzam: nie musisz obliczać całkowitej wartości hasza. 

Zdjęcie autorstwa Sabriny Jiang © Investopedia 2021

Co mają wspólnego „64-cyfrowe liczby szesnastkowe” z wydobywaniem bitcoinów? 

Pamiętasz tę analogię, w której liczba 19 została zapisana na kartce papieru i umieszczona w zapieczętowanej kopercie? W terminologii kopania bitcoinów ta metaforyczna nieujawniona liczba w kopercie nazywana jest docelowym hashem .

To, co górnicy robią z tymi ogromnymi komputerami i dziesiątkami wentylatorów chłodzących, to zgadywanie docelowego hasza. Górnicy domyślają się, losowo generując jak najwięcej „ nonces ” tak szybko, jak to możliwe. Jednorazowa liczba jest skrótem od „liczba użyta tylko raz”, a jednorazowa liczba jest kluczem do wygenerowania tych 64-bitowych liczb szesnastkowych, o których wspominam. W wydobywaniu bitcoinów jednorazowy rozmiar ma 32 bity — znacznie mniejszy niż hash, który ma 256 bitów. Pierwszy górnik, którego brak wygeneruje hash mniejszy lub równy docelowemu hashowi, otrzymuje kredyt za ukończenie tego bloku i otrzymuje łupy w wysokości 6,25 BTC.

Teoretycznie możesz osiągnąć ten sam cel, rzucając szesnastokątną kostką 64 razy, aby uzyskać losowe liczby, ale dlaczego, u licha, miałbyś to robić?

Poniższy zrzut ekranu, zaczerpnięty ze strony Blockchain.info, może pomóc w szybkim zebraniu wszystkich tych informacji. Patrzysz na podsumowanie wszystkiego, co wydarzyło się podczas wydobywania bloku nr 490163. Wartość jednorazowa, która wygenerowała „zwycięski” hash to 731511405. Docelowy hash jest pokazany na górze. Termin „Relayed by AntPool” odnosi się do faktu, że ten konkretny blok został ukończony przez AntPool, jeden z bardziej udanych basenów wydobywczych (więcej o basenach wydobywczych poniżej).

Jak widać tutaj, ich wkład w społeczność Bitcoin polega na tym, że potwierdzili 1768 transakcji dla tego bloku. Jeśli naprawdę chcesz zobaczyć wszystkie 1768 transakcji dla tego bloku, przejdź do tej strony i przewiń w dół do sekcji Transakcje.

Źródło : Blockchain.info

Jak zgadnąć w docelowym hashu?

Wszystkie skróty docelowe zaczynają się od ciągu wiodących zer. Nie ma minimalnego celu, ale istnieje maksymalny cel ustalony przez protokół Bitcoin. Żaden cel nie może być większy niż ta liczba:

00000000ffff000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Zwycięski hash dla górnika bitcoin to taki, który ma co najmniej minimalną liczbę wiodących zer określoną przez trudność wydobycia.

Oto kilka przykładów losowych skrótów i kryteriów, czy doprowadzą one do sukcesu górnika:

Uwaga: są to zmyślone skróty. Zdjęcie autorstwa Sabriny Jiang © Investopedia 2021

Aby znaleźć taką wartość skrótu, musisz zdobyć szybką platformę wydobywczą lub, bardziej realistycznie, dołączyć do puli wydobywczej — grupy górników, którzy łączą swoją moc obliczeniową i dzielą wydobywanego bitcoina. Pule wydobywcze są porównywalne z klubami Powerball, których członkowie kupują masowo losy na loterię i zgadzają się dzielić wygraną. Nieproporcjonalnie duża liczba bloków jest wydobywana przez baseny, a nie przez indywidualnych górników.

Innymi słowy, to dosłownie tylko gra liczbowa. Nie możesz odgadnąć wzorca ani dokonać prognozy na podstawie poprzednich wartości docelowych. Przy dzisiejszych poziomach trudności prawdopodobieństwo znalezienia zwycięskiej wartości dla pojedynczego skrótu wynosi jeden na dziesiątki bilionów. 6 Niewielkie szanse, jeśli pracujesz sam, nawet z niesamowicie potężną platformą górniczą.

Górnicy muszą nie tylko liczyć się z kosztami związanymi z drogim sprzętem niezbędnym do rozwiązania problemu haszującego, ale muszą również wziąć pod uwagę znaczną ilość urządzeń wydobywczych energii elektrycznej wykorzystywanych do generowania ogromnych ilości nonces w poszukiwaniu rozwiązania . Podsumowując, wydobycie bitcoinów jest w dużej mierze nieopłacalne dla większości indywidualnych górników w chwili pisania tego tekstu. Witryna  CryptoCompare  oferuje pomocny kalkulator, który pozwala na podłączenie liczb, takich jak prędkość mieszania i koszty energii elektrycznej, w celu oszacowania kosztów i korzyści.

Źródło : CryptoCompare

Co to są baseny górnicze?

Górnik, który jako pierwszy odkryje rozwiązanie zagadki, otrzymuje nagrodę za wydobycie, a prawdopodobieństwo, że uczestnik będzie tym, który odkryje rozwiązanie jest równe proporcji całkowitej mocy wydobycia w sieci. 

Uczestnicy z niewielkim procentem mocy wydobywczej mają bardzo małą szansę na samodzielne odkrycie kolejnego bloku. Na przykład karta górnicza, którą można kupić za kilka tysięcy dolarów, stanowiłaby mniej niż 0,001% mocy wydobywczej sieci. Przy tak małej szansie na znalezienie następnego bloku, może minąć dużo czasu, zanim ten górnik znajdzie blok, a trudność wspinania się pogarsza sprawę. Górnik może nigdy nie odzyskać swojej inwestycji. Odpowiedzią na ten problem są baseny górnicze. 

Baseny górnicze są obsługiwane przez  strony trzecie  i koordynują grupy górników. Pracując razem w puli i dzieląc się wypłatami między wszystkich uczestników, górnicy mogą uzyskać stały przepływ bitcoinów, począwszy od dnia, w którym aktywują swoich górników. Statystyki dotyczące niektórych pul wydobywczych można zobaczyć na  Blockchain.info .

Strategia kilofa do wydobywania bitcoinów

Jak wspomniano powyżej, najłatwiejszym sposobem na zdobycie Bitcoina jest po prostu kupienie go na jednej z wielu giełd Bitcoin . Alternatywnie, zawsze możesz skorzystać ze „strategii kilofa”. Opiera się to na starej piłce, że podczas kalifornijskiej gorączki złota w 1849 r. mądrą inwestycją nie było płukanie złota, ale raczej wytwarzanie kilofów używanych do wydobycia.

Mówiąc nowocześnie, zainwestuj w firmy, które produkują te kilofy. W kontekście kryptowalut odpowiednikiem kilofa byłaby firma produkująca sprzęt używany do wydobywania bitcoinów. Możesz rozważyć przyjrzenie się firmom, które zamiast tego produkują sprzęt ASIC lub procesory graficzne.

Minusy górnictwa 

Ryzyka związane z wydobyciem mają często charakter finansowy i regulacyjny. Jak wspomniano powyżej, wydobycie bitcoinów i ogólnie wydobycie jest ryzykiem finansowym, ponieważ można przejść przez cały wysiłek zakupu sprzętu wydobywczego o wartości setek lub tysięcy dolarów tylko po to, aby nie uzyskać zwrotu z inwestycji. To powiedziawszy, to ryzyko można złagodzić, dołączając do basenów wydobywczych. Jeśli rozważasz wydobycie i mieszkasz na obszarze, na którym jest to zabronione, powinieneś ponownie rozważyć. Dobrym pomysłem może być również zbadanie przepisów obowiązujących w Twoim kraju i ogólnego nastawienia do kryptowaluty przed zainwestowaniem w sprzęt górniczy.

Dodatkowym potencjalnym ryzykiem związanym z rozwojem wydobycia bitcoinów (i innych systemów PoW) jest rosnące zużycie energii wymagane przez systemy komputerowe obsługujące algorytmy wydobywcze. Chociaż wydajność mikroprocesorów wzrosła dramatycznie w przypadku układów ASIC, rozwój samej sieci wyprzedza postęp technologiczny. W rezultacie istnieją obawy dotyczące wpływu kopania bitcoinów na środowisko i śladu węglowego. 7

Podejmowane są jednak wysiłki w celu złagodzenia tego negatywnego efektu zewnętrznego poprzez poszukiwanie czystszych i zielonych źródeł energii dla działalności wydobywczej (takich jak źródła geotermalne lub słoneczne), a także poprzez wykorzystanie kredytów emisyjnych. Inną strategią jest przejście na mniej energochłonne mechanizmy konsensusu, takie jak proof-of-stake (PoS) , do którego przeszło Ethereum; jednak PoS ma swoje wady i nieefektywności, takie jak zachęcanie do gromadzenia zamiast używania monet i ryzyko centralizacji kontroli konsensusu.

Wydobywanie jest metaforą wprowadzania nowych bitcoinów do systemu, ponieważ wymaga pracy (obliczeniowej), podobnie jak wydobycie złota lub srebra wymaga (fizycznego) wysiłku. Oczywiście tokeny, które znajdują górnicy, są wirtualne i istnieją tylko w cyfrowej księdze łańcucha bloków Bitcoin.

Dlaczego bitcoiny muszą być wydobywane?

Ponieważ są to w całości zapisy cyfrowe, istnieje ryzyko wielokrotnego kopiowania, fałszowania lub podwójnego wydania tej samej monety. Górnictwo rozwiązuje te problemy, czyniąc niezwykle kosztownym i wymagającym dużych zasobów próbowanie wykonania jednej z tych czynności lub w inny sposób „zhakowanie” sieci. Rzeczywiście, o wiele bardziej opłacalne jest dołączenie do sieci jako górnik, niż próba jej osłabienia.

Jak górnictwo potwierdza transakcje?

Oprócz wprowadzenia do obiegu nowego BTC, kopanie pełni kluczową rolę w potwierdzaniu i walidacji nowych transakcji w łańcuchu bloków Bitcoin. Jest to ważne, ponieważ nie ma organu centralnego, takiego jak bank, sąd, rząd lub cokolwiek innego, które określałoby, które transakcje są ważne, a które nie. Zamiast tego proces wydobycia osiąga zdecentralizowany konsensus poprzez dowód pracy (PoW).

Dlaczego górnictwo zużywa tak dużo energii elektrycznej?

We wczesnych dniach Bitcoin każdy mógł po prostu uruchomić program wydobywczy na swoim komputerze lub laptopie. Ale gdy sieć się rozrosła i więcej osób zainteresowało się wydobyciem, algorytm wydobycia stał się trudniejszy. Dzieje się tak, ponieważ kod Bitcoina ma na celu znalezienie nowego bloku średnio raz na 10 minut. 1 Jeśli zaangażowanych jest więcej górników, szanse, że ktoś szybciej rozwiąże właściwy hash, wzrastają, a zatem wzrasta trudność, aby przywrócić ten 10-minutowy cel. A teraz wyobraź sobie, że tysiące, a nawet miliony razy więcej energii wydobywczej dołączy do sieci. To dużo nowych maszyn zużywających energię.

Czy wydobywanie bitcoinów jest legalne?

Legalność wydobywania bitcoinów zależy wyłącznie od Twojej lokalizacji geograficznej. Koncepcja Bitcoina może zagrozić dominacji walut fiducjarnych i kontroli rządu nad rynkami finansowymi. Z tego powodu Bitcoin jest w niektórych miejscach całkowicie nielegalny.

Posiadanie i wydobywanie bitcoinów jest legalne w większej liczbie krajów niż nie. Niektóre przykłady miejsc, w których było to nielegalne, według raportu z 2018 r., to Algieria, Egipt, Maroko, Boliwia, Ekwador, Nepal i Pakistan. 8 Od 2018 r. inne kraje zakazały kopania bitcoinów, w tym Bangladesz, Chiny, Dominikana, Macedonia Północna, Katar i Wietnam. 9 10 11 12 Ogólnie rzecz biorąc, używanie i wydobywanie bitcoinów pozostaje legalne na całym świecie.

Czy wydobywanie kryptowalut uszkadza twój procesor graficzny/komputer?

Ponieważ kopanie blockchain jest bardzo zasobożerne, może bardzo obciążać procesor graficzny lub inny sprzęt do kopania. W rzeczywistości zdarza się, że procesory graficzne wybuchają, a platformy wydobywcze stają w płomieniach. 13 Jednak utrzymywanie przyponów pracujących w umiarkowanym tempie i przy wystarczającym zasilaniu jest ogólnie bezpieczne.

Czy możesz kopać Bitcoin na swoim iPhonie?

Nie. Dzisiejsze wydobycie bitcoinów wymaga ogromnej mocy obliczeniowej i energii elektrycznej, aby było konkurencyjne. Uruchomienie koparki na urządzeniu mobilnym, nawet jeśli jest częścią puli wydobywczej, prawdopodobnie nie przyniesie żadnych zarobków.

Dolna linia

„Wydobywanie” bitcoinów pełni kluczową funkcję w zakresie walidacji i potwierdzania nowych transakcji w łańcuchu blokowym oraz zapobiegania podwójnym wydatkom przez złych aktorów. Jest to również sposób wprowadzania do systemu nowych bitcoinów. Zadanie oparte na złożonej układance polega na stworzeniu dowodu pracy (PoW), który z natury jest energochłonny. Ta energia jest jednak zawarta w wartości bitcoinów i systemu Bitcoin, dzięki czemu ten zdecentralizowany system jest stabilny, bezpieczny i godny zaufania.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dowiedz się więcej o kryptowalutach i świecie DeFi

Dołącz do 13,000+ osób i otrzymuj najnowsze informację dotyczące kryptowalut, web3 oraz defi, prosto na maila, zupełnie za darmo!

Ten newsletter może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na naszą Politykę Prywatności. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.