Kalkulator Kryptowalut

Zamieszczony poniżej kalkulator kryptowalut pozwala w łatwy sposób dokonać konwersji pomiędzy kursami poszczególnych kryptowalut lub walutami FIAT. Dostępnymi walutami są: polski złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski, funt szterling i inne. W kalkulatorze znajduje się również ponad 200 najpopularniejszych kryptowalut.
Wprowadź ilość
Waluta bazowa
Zamień na

0 Bitcoin (BTC)
=
0 PLN



Prawie nie mija dzień, abyś nie słyszał w mediach czegoś o Bitcoinach lub innych rodzajach kryptowalut. Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, którą możesz kupować i sprzedawać. W przeciwieństwie do większości walut, kryptowaluta nie jest centralnie emitowana przez konkretny rząd lub organ wydający. Nie mają też zbyt wielu regulacji, ponieważ są prywatne i przekraczają granice. W rezultacie ich wartości mogą się gwałtownie zmieniać. Stworzyliśmy nasz estymator zysków z kryptowaluty, aby dać Ci przewodnik dotyczący wartości Twojej inwestycji w kryptowalutę.

Dla wielu osób termin „kryptowaluta” oznacza Bitcoiny. Jednak Bitcoiny są tylko najbardziej znanym spośród wielu rodzajów kryptowalut. Rzeczywiście, nasz kalkulator zysków z kryptowalut dokonuje obecnie obliczeń dla 20 rodzajów kryptowalut.

Kalkulator kryptowalut – Spis Treści

Co to jest kryptowaluta?

Według Investopedii,

kryptowaluta to cyfrowa lub wirtualna waluta zabezpieczona kryptografią, co sprawia, że ​​podrabianie lub dwukrotne wydawanie pieniędzy jest prawie niemożliwe. Wiele kryptowalut to zdecentralizowane sieci oparte na technologii blockchain — rozproszonej księdze, wymuszonej przez odmienną sieć komputerów. Cechą definiującą kryptowaluty jest to, że na ogół nie są one emitowane przez żaden organ centralny, co czyni je teoretycznie odpornymi na ingerencję lub manipulację rządu.

Dlatego kryptowaluta jest aktywem cyfrowym tworzonym i dystrybuowanym w rozległej sieci komputerów w wielu różnych lokalizacjach. Proces tworzenia nowych jednostek kryptowalut nazywa się kopaniem . W przeciwieństwie do innych walut, kryptowaluty są tworzone i przechowywane prywatnie, a ich globalny, niematerialny charakter sprawia, że ​​rządy są niezwykle trudne do kontrolowania. 

Jeśli posiadasz kryptowalutę, nie masz nic namacalnego. Zamiast tego masz klucz do zapisu cyfrowego i prawo do przeniesienia tego prawa własności na kogoś innego, kiedy chcesz.


Kryptowaluta wydobywcza – dlaczego nie zarobisz po prostu własnych pieniędzy?

Możesz zdobyć kryptowalutę, wydobywając ją lub kupując od dealera, na przykład na giełdzie kryptowalut. Możesz się zastanawiać, dlaczego wszyscy nie tylko kopią swoje i zarabiają trochę „darmowych” pieniędzy. Główny problem polega na tym, że do kopania kryptowaluty potrzebny jest wysoce wyrafinowany sprzęt komputerowy, znacznie przekraczający możliwości komputera typowej osoby. 

Górnictwo obejmuje rozwiązywanie bardzo złożonego problemu matematycznego. Pierwszy komputer, który rozwiąże problem, otrzymuje blok kryptowaluty, a następnie komputery przechodzą do rozwiązywania innych obliczeń. Pod wieloma względami jest to porównywalne z wydobyciem złota w starym stylu, gdzie rywalizowałeś z innymi poszukiwaczami i syndykatami, aby być pierwszym, który zdobędzie nowy pokład złota.

Dlaczego kopanie kryptowalut musi być tak skomplikowane? Po pierwsze, potrzebujesz wielu osób na całym świecie, aby legitymizować i śledzić wszystkie transakcje tej partii kryptowaluty od dnia utworzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, nie masz żadnego banku centralnego ani rządu, który regulowałby kryptowalutę; dlatego potrzebujesz wyjątkowo skomplikowanych obliczeń obejmujących tysiące komputerów, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, a Twoja inwestycja jest bezpieczna.


Scentralizowana a zdecentralizowana waluta

Chociaż nasz kalkulator zysków z kryptowalut może obliczyć Twoje dochody z inwestycji na 20 rodzajach kryptowalut, są to tylko najpopularniejsze rodzaje walut cyfrowych. Obecnie istnieją tysiące różnych rodzajów walut cyfrowych, które istnieją tylko w formie elektronicznej. Chociaż wszystkie kryptowaluty są przykładami waluty cyfrowej, nie wszystkie waluty cyfrowe są kryptowalutami. 

Waluty mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. Scentralizowane waluty są zazwyczaj produkowane i dystrybuowane przez bank centralny lub agencję rządową. Pieniądz fiat (waluta emitowana przez rząd, niezabezpieczony fizycznym towarem, takim jak złoto lub srebro) jest scentralizowany. Na przykład Rezerwa Federalna zarządza podażą pieniądza w dolarach amerykańskich w Stanach Zjednoczonych.

Kryptowaluty są jednak przykładami zdecentralizowanej waluty. Nie ma krajowej organizacji, której zadaniem byłoby kontrolowanie dostaw kryptowalut. Zamiast tego system opiera się na rozległej sieci komputerów, wykonując skomplikowane i wymagające dużej ilości zasobów obliczenia, aby zapewnić zachowanie integralności systemu.


Kupowanie kryptowalut

Zazwyczaj kupujesz kryptowalutę od tradycyjnego brokera lub specjalistycznej giełdy kryptowalut. Wielu brokerów online oferuje kupno i sprzedaż kryptowalut wraz z bardziej tradycyjnymi inwestycjami, takimi jak akcje i obligacje. Decydując, gdzie kupić swoją kryptowalutę, musisz sprawdzić, czy sprzedają konkretny rodzaj kryptowaluty, który chcesz. Chcesz również upewnić się, że są bezpieczne i mają dobrą reputację.

Korzystanie z giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalut są podobne do maklerów giełdowych, ale oferują narzędzia niezbędne do kupowania i sprzedawania kryptowalut, a nie akcji. Podobnie jak w przypadku brokerów, przed podjęciem decyzji o wymianie kryptowalut będziesz musiał przeprowadzić odpowiednie badania. Będziesz chciał poszukać giełdy kryptowalut, która ułatwia kupowanie i sprzedawanie kryptowaluty i zapewnia konkurencyjne opłaty.

Rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu giełd kryptowalut, obejmują obsługiwane przez nie kryptowaluty, ceny, zabezpieczenia i opcje wypłaty.

Pamiętaj, że inwestowanie w kryptowaluty jest spekulacyjne i ryzykowne. Wartości kryptowalut spadają i rosną, a jeśli rozważasz sprzedaż, powinieneś uważnie przyjrzeć się cenom swojej kryptowaluty. Jeśli w ogóle nie masz pewności, skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą.

Zawsze bądź ostrożny, szukając cyfrowej wymiany walut. Wiele osób chce cię oszukać i oszukać, jeśli spieszysz się bez zastanowienia. Niektóre giełdy walut cyfrowych upadły, a inne zostały zhakowane. Na przykład Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przechwycił ostatnio skradzioną cyfrową walutę o wartości ponad 3,6 miliarda dolarów podczas włamania na giełdę kryptowalut. Aresztowała dwóch podejrzanych za rzekome próby prania pieniędzy. W 2021 roku doszło do ponad 20 hacków, w których cyfrowy złodziej ukradł co najmniej 10 milionów dolarów w walutach cyfrowych z giełdy kryptowalut. Dla porównania, napady na banki przyniosły sprawcom średnio mniej niż 5000 dolarów za napad.


Finansowanie konta

Niezależnie od tego, czy korzystasz z tradycyjnego brokera, czy specjalistycznej giełdy kryptowalut, będziesz musiał za ich pomocą zasilić swoje konto. W wielu przypadkach będziesz mógł używać walut fiducjarnych (tj. standardowych pieniędzy), aby to zrobić za pomocą karty kredytowej lub debetowej. Jednak niektóre giełdy mogą wymagać wykonania przelewu bankowego lub przelewu ACH (Automated Clearing House). Ponadto niektóre firmy pozwalają płacić za pomocą usługi takiej jak PayPal.

Nie wszystkie giełdy i firmy obsługujące karty pozwalają na zakup kryptowaluty za pomocą karty kredytowej. Wynika to z zmienności wielu kryptowalut.  

Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za zakup swojej kryptowaluty, więc upewnij się, że przelewasz wystarczającą ilość pieniędzy na swoje konto, aby za nie zapłacić. 


Zamawianie kryptowaluty

Po przelaniu pieniędzy na swoje konto będziesz gotowy do złożenia zamówienia. Wiele giełd ma aplikację, z której możesz łatwo skorzystać. Ponadto często możesz używać tych samych aplikacji do sprzedaży swoich kryptowalut, gdy będziesz gotowy.


Łańcuchy bloków

Ponieważ kryptowaluty fizycznie nie istnieją, potrzebują systemu cyfrowej księgi, aby śledzić własność. Blockchainy spełniają to wymaganie. Wcześniej przyjrzeliśmy się tokenom niezamiennym (NFT) , które również wykorzystują łańcuchy bloków i są rodzajem własności zasobów cyfrowych.

Pomyśl o blockchain jako o rozproszonej bazie danych współdzielonej przez komputery podłączone do rozległej sieci komputerowej. Łańcuch bloków przechowuje informacje w formie cyfrowej i gwarantuje bezpieczeństwo rejestrowanych danych, co generuje zaufanie. 

Łańcuchy bloków dzielą przechowywane informacje na grupy zwane blokami. Każdy blok ma określoną pojemność i łączy się z innymi blokami, tworząc zasadniczo łańcuch danych. Wszelkie dodatkowe dane potrzebne do konkretnego łańcucha bloków są umieszczane w nowym bloku i dodawane na końcu odpowiedniego łańcucha bloków. 

Gdy umieścisz dane w bloku, nie możesz ich zmienić – możesz tylko dodać kolejny blok do łańcucha. Oznacza to, że zapisujesz wszystko, co wydarzyło się wcześniej we wcześniejszych blokach w łańcuchu bloków, tworząc znacznik czasu po dodaniu każdego bloku do łańcucha bloków. 

Najczęstszym zastosowaniem blockchain jest księga cyfrowa do rejestrowania transakcji. Na przykład łańcuchy bloków rejestrują każdą transakcję, która ma miejsce z sumą kryptowaluty. Proces wybijania tworzy pierwsze bloki, a dodatkowe bloki są dodawane za każdym razem, gdy ktoś używa lub handluje tą jednostką kryptowaluty. Ponieważ łańcuchy bloków są zdecentralizowane, żadna osoba ani grupa nie ma nad nimi kontroli – cyfrowe bloki istnieją na komputerach na całym świecie. Jednak transakcje są trwale rejestrowane i widoczne.


Popularne typy kryptowalut

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin to bez wątpienia najbardziej znany rodzaj kryptowaluty. Został stworzony w 2009 roku przez nieznaną osobę, choć na podstawie pomysłów zawartych w białej księdze przypisywanych Satoshi Nakamoto (pseudonim). Jest to obecnie największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji.

Bitcoiny istnieją jako bloki w łańcuchu bloków, rozproszone na wielu komputerach. Każdy może wyświetlić te dane i ustalić własność oraz historię dowolnego Bitcoina. 

Bitcoin ma obecnie 14 953 węzłów (komputerów) rozsianych po całym świecie.

Bitcoiny mają dwa „klucze” – klucz publiczny, długi ciąg cyfr i liter połączony matematycznym algorytmem szyfrowania oraz klucz prywatny, który należy zachować w tajemnicy, np. PIN.

Używasz portfela Bitcoin (fizycznego lub cyfrowego urządzenia), aby pomóc Ci dokonywać transakcji Bitcoin. Portfele Bitcoin to często aplikacje, które masz na telefonie i możesz ich używać do zawierania transakcji i śledzenia własności Bitcoinów. Pomimo tego, że jest nazywany „portfelem”, w rzeczywistości nie przechowujesz Bitcoinów w swoim portfelu Bitcoin. Zamiast tego trzymasz swoje bitcoiny we wszystkich blokach w odpowiednim łańcuchu bloków (na pewnej kombinacji 14 953 komputerów/węzłów).

Kryptowaluty, które nie są bitcoinami, są zbiorczo nazywane altcoinami. Kupując je, zazwyczaj przechodzisz podobny proces, jak w przypadku bitcoinów. Podobnie większość z nich ma wersję portfela kryptowalutowego, w którym można „przechowywać” klucze kryptowaluty.


2. Ethereum (ETH)

Ethereum to platforma blockchain, która wykorzystuje eter (ETH) jako swoją natywną kryptowalutę. Podobnie jak w przypadku Bitcoinów, Ethereum opiera się na rozproszonej naturze łańcuchów bloków, aby zapewnić bezpieczeństwo. 

Ethereum współpracuje z różnymi zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps), które działają na blockchainie. Podobnie jak w przypadku kryptowalut, dApps działają w trybie peer-to-peer na wielu komputerach i są poza kontrolą jakiegokolwiek organu. dApps mają wiele zastosowań, w tym gry, finanse i media społecznościowe. Różnią się one od większości aplikacji działających w jednym systemie komputerowym, sieci lub serwerach należących do jednej firmy. 

Kolejną cechą Ethereum są inteligentne kontrakty. Są to umowy samowykonalne z warunkami umowy wpisanymi bezpośrednio w linijki kodu. Transakcje związane z tymi umowami są identyfikowalne, przejrzyste i nieodwracalne. W rezultacie możesz mieć transakcje i umowy między różnymi, anonimowymi osobami bez potrzeby scentralizowanej identyfikacji. 

Ethereum to kryptowaluta o drugiej co do wielkości kapitalizacji po Bitcoinach.


3. Tether (USDT)

Tether (USDT) to kolejna popularna kryptowaluta. Jego tokeny są zabezpieczone równoważną kwotą USD, tj. USDT1 = 1 USD. Jak sama nazwa wskazuje, wartość Tether jest powiązana z wartością USD.

Giełda kryptowalut BitFinex opracowała Tether. 

Tether jest przykładem rodzaju kryptowaluty o nazwie stablecoins. Stablecoins wiążą swoją wartość z jakąś zewnętrzną (fiatową) walutą lub czasem z towarem, takim jak złoto.

BitFinex opracował Tether, aby zmniejszyć dzikie wahania wartości innych rodzajów kryptowalut. Na przykład wartość Bitcoina zmienia się gwałtownie w zależności od panujących warunków rynkowych. Ta zmienność uczyniła kryptowalutę bardziej ryzykowną dla wielu osób. Rozwój Tethera i innych stablecoinów próbował zmniejszyć dzikie wahania wartości, które dotyczą wielu codziennych inwestorów.

Inwestorzy kryptowalut lubią Tether, ponieważ mogą uniknąć ekstremalnej zmienności wielu innych kryptowalut. 


4. Litecoin (LTC)

Litecoin pochodzi z 2011 roku, kiedy to opracował go były inżynier Google Charlie Lee. Był to jeden z pierwszych altcoinów wywodzących się z oryginalnego kodu Bitcoina o otwartym kodzie źródłowym. Lee odniósł się do Litecoina jako „litej wersji Bitcoina”.

Dzieli wiele funkcji z Bitcoinem, ale wprowadził zmiany tam, gdzie jego twórcy uznali, że istnieje potrzeba poprawy. 

Podaż Litecoinów jest stała i nigdy nie będzie w obiegu więcej niż 84 miliony Litecoinów. Sieć Litecoin generuje nowy blok co 2,5 minuty, aż osiągnie ten limit. W 2011 roku pierwszy górnik, który zweryfikował blok, otrzymał 50 Litecoinów. Zmniejszyło się to o połowę w 2015 r. do 25 i ponownie o połowę w 2019 r. do 12,5 Litecoin. Zaplanowano spadek do 6,25 Litecoinów na blok w 2023 roku i będzie zmniejszał się o połowę w regularnych odstępach czasu, aż do wydobycia 84-milionowego Litecoina.


Wydawanie kryptowalut

Bitcoin został wymyślony jako alternatywa dla pieniędzy do płacenia za codzienne transakcje. Tak naprawdę jeszcze się to nie wydarzyło, a akceptację znajdziesz tylko w ograniczonej liczbie miejsc. Kryptowaluty nadal nie są uznawane za legalny środek płatniczy nigdzie poza Salwadorem, ponieważ firmy nie muszą ich akceptować. 

Jednak ich wykorzystanie rośnie, a coraz więcej miejsc akceptuje kryptowaluty jako formę płatności. Główni sprzedawcy detaliczni, którzy akceptują teraz Bitcoiny w przypadku niektórych płatności, obejmują:

  • Microsoft — za kredyty w sklepie Xbox
  • Overstock – akceptuje wiele rodzajów kryptowalut 
  • Home Depot – akceptuje płatności Bitcoin za pośrednictwem systemów kasowych Flexa
  • Nametanie
  • Starbucks – akceptuje Bitcoiny jako część aplikacji Bakkt
  • Coincards – kupuj karty podarunkowe od ponad 140 sprzedawców za pomocą Bitcoin

Kalkulator kryptowalut: Często zadawane pytania

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dowiedz się więcej o kryptowalutach i świecie DeFi

Dołącz do 13,000+ osób i otrzymuj najnowsze informację dotyczące kryptowalut, web3 oraz defi, prosto na maila, zupełnie za darmo!

Ten newsletter może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na naszą Politykę Prywatności. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie.

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.