Gdzie i jak kupić kryptowalutę? (2022)

Jeśli jesteś nowy w świecie kryptowalut, zastanawianie się, jak kupić Bitcoin, Dogecoin, Ethereum i inne kryptowaluty, może być początkowo mylące. Na szczęście nauka podstaw jest dość prosta. Możesz rozpocząć inwestowanie w kryptowalutę, wykonując pięć prostych kroków.

1. Wybierz brokera lub giełdę kryptowalut

Aby kupić kryptowalutę, najpierw musisz wybrać brokera lub giełdę kryptowalut. Chociaż oba pozwalają kupować kryptowaluty, istnieje między nimi kilka kluczowych różnic, o których należy pamiętać.

Co to jest giełda kryptowalut?

Giełda kryptowalut to platforma, na której kupujący i sprzedający spotykają się, aby handlować kryptowalutami. Giełdy często mają stosunkowo niskie opłaty, ale zwykle mają bardziej złożone interfejsy z wieloma rodzajami transakcji i zaawansowanymi wykresami wydajności, co może sprawić, że będą onieśmielać nowych inwestorów kryptograficznych.

Niektóre z najbardziej znanych giełd kryptowalut to Binance, Coinbase oraz Zonda (dawniej BitBay). Chociaż standardowe interfejsy handlowe tych firm mogą przytłaczać początkujących, zwłaszcza tych, którzy nie mają doświadczenia w handlu akcjami, oferują one również przyjazne dla użytkownika, łatwe opcje zakupu.

Zacznij inwestować w kryptowaluty już dziś dzięki tym wyróżnionym partnerom

Wygoda ma jednak swoją cenę, ponieważ opcje przyjazne dla początkujących pobierają znacznie więcej, niż kosztowałby zakup tego samego krypto za pośrednictwem standardowego interfejsu handlowego każdej platformy. Aby zaoszczędzić na kosztach, możesz dążyć do nauczenia się wystarczająco dużo, aby korzystać ze standardowych platform transakcyjnych, zanim dokonasz pierwszego zakupu kryptowalut – lub niedługo po.

Ważna uwaga: jako ktoś nowy w kryptowalutach, będziesz chciał upewnić się, że wybrana przez Ciebie giełda lub pośrednictwo umożliwia przelewy w walucie fiducjarnej i zakupy dokonywane za dolary amerykańskie. Niektóre giełdy pozwalają kupować kryptowaluty tylko za pomocą innego krypto, co oznacza, że ​​zanim zaczniesz handlować kryptowalutami na tej platformie, będziesz musiał znaleźć inną giełdę, aby kupić tokeny, które akceptuje preferowana giełda.

Co to jest broker kryptowalut?

Brokerzy kryptowalut eliminują złożoność zakupu kryptowalut, oferując łatwe w użyciu interfejsy, które współdziałają z giełdami. Niektórzy pobierają wyższe opłaty niż giełdy. Inni twierdzą, że są „bezpłatni”, zarabiając pieniądze, sprzedając informacje o tym, co Ty i inni inwestorzy kupujesz i sprzedajesz dużym biurom maklerskim lub funduszom, lub nie przeprowadzając transakcji po najlepszej możliwej cenie rynkowej. Robinhood i SoFi to dwaj najbardziej znani brokerzy kryptowalut.

Chociaż są one niezaprzeczalnie wygodne, musisz być ostrożny z brokerami, ponieważ możesz napotkać ograniczenia dotyczące przenoszenia swoich zasobów kryptowalut z platformy. Na przykład w Robinhood i SoFi nie możesz przenieść swoich zasobów kryptowalut z konta. To może nie wydawać się wielką sprawą, ale zaawansowani inwestorzy kryptowalut wolą trzymać swoje monety w portfelach kryptograficznych, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Niektórzy nawet wybierają sprzętowe portfele kryptograficzne, które nie są podłączone do Internetu, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo.

2. Utwórz i zweryfikuj swoje konto

Gdy już zdecydujesz się na brokera lub giełdę kryptowalut, możesz zarejestrować się, aby otworzyć konto. W zależności od platformy i kwoty, którą planujesz kupić, być może będziesz musiał zweryfikować swoją tożsamość. Jest to niezbędny krok w celu zapobiegania oszustwom i spełnienia federalnych wymogów regulacyjnych.

Możesz nie być w stanie kupić lub sprzedać kryptowaluty, dopóki nie zakończysz procesu weryfikacji. Platforma może poprosić Cię o przesłanie kopii prawa jazdy lub paszportu, a nawet możesz zostać poproszony o przesłanie selfie, aby udowodnić, że Twój wygląd pasuje do przesyłanych dokumentów.

3. Wpłać gotówkę do zainwestowania

Aby kupić krypto, musisz upewnić się, że masz środki na swoim koncie. Możesz wpłacić pieniądze na swoje konto kryptograficzne, łącząc swoje konto bankowe, autoryzując przelew bankowy, a nawet dokonując płatności kartą debetową lub kredytową. W zależności od giełdy lub brokera i metody finansowania, być może będziesz musiał poczekać kilka dni, zanim będziesz mógł wykorzystać wpłacone pieniądze na zakup kryptowaluty.

Oto jeden wielki kupujący, strzeż się: podczas gdy niektóre giełdy lub brokerzy umożliwiają wpłacanie pieniędzy za pomocą karty kredytowej, jest to niezwykle ryzykowne i kosztowne. Firmy obsługujące karty kredytowe przetwarzają zakupy kryptowaluty za pomocą kart kredytowych jako zaliczki gotówkowe. Oznacza to, że podlegają wyższym oprocentowaniu niż zwykłe zakupy, a także będziesz musiał uiścić dodatkowe opłaty za zaliczkę gotówkową. Na przykład może być konieczne zapłacenie 5% kwoty transakcji, gdy dokonujesz zaliczki gotówkowej. Jest to dodatek do wszelkich opłat, które może pobierać Twoja giełda kryptowalut lub pośrednictwo; mogą one same sięgać 5%, co oznacza, że ​​możesz stracić 10% zakupu kryptowalut na opłaty.

4. Złóż zamówienie na kryptowalutę

Gdy na Twoim koncie pojawią się pieniądze, możesz złożyć swoje pierwsze zamówienie na kryptowalutę. Do wyboru są setki kryptowalut, od znanych nazw, takich jak Bitcoin i Ethereum, po mniej znane kryptowaluty, takie jak Theta Fuel czy Holo.

Kiedy zdecydujesz, którą kryptowalutę kupić, możesz wpisać jej symbol giełdowy — na przykład Bitcoin to BTC — i ile monet chcesz kupić. W przypadku większości giełd i brokerów możesz kupić ułamkowe udziały kryptowaluty, co pozwala na zakup kawałka drogich tokenów, takich jak Bitcoin lub Ethereum, które w przeciwnym razie zabierałyby tysiące.

Symbole 10 największych kryptowalut opartych na kapitalizacji rynkowej* są następujące:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Tether (USDT)
 4. Moneta Binance (BNB)
 5. USD Coin (USDC)
 6. XRP (XRP)
 7. Cardano (ADA)
 8. Solana (SOL)
 9. Terra (LUNA)
 10. Polkadot (DOT)

*Na podstawie kapitalizacji rynkowej na dzień 28 marca 2022 r.

5. Wybierz metodę przechowywania

Giełdy kryptowalut nie są objęte zabezpieczeniami, takimi jak Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) i są zagrożone kradzieżą lub włamaniem. Możesz nawet stracić swoją inwestycję, jeśli zapomnisz lub zgubisz kody dostępu do swojego konta, tak jak już miliony dolarów Bitcoin. Dlatego tak ważne jest posiadanie bezpiecznego miejsca do przechowywania kryptowalut.

Jak wspomniano powyżej, jeśli kupujesz kryptowalutę za pośrednictwem brokera, możesz mieć niewielki lub żaden wybór w sposobie przechowywania kryptowaluty. Jeśli kupujesz kryptowalutę za pośrednictwem giełdy, masz więcej opcji:

 • Zostaw krypto na giełdzie. Kiedy kupujesz kryptowalutę, zazwyczaj jest ona przechowywana w tak zwanym portfelu kryptowalut dołączonym do giełdy. Jeśli nie podoba Ci się dostawca, z którym współpracujesz na giełdzie, lub chcesz przenieść go w bezpieczniejsze miejsce, możesz przenieść go z giełdy do osobnego portfela gorącego lub zimnego. W zależności od wymiany i wielkości przelewu, być może będziesz musiał uiścić niewielką opłatę, aby to zrobić.
 • Gorące portfele.  Są to portfele kryptograficzne, które są przechowywane online i działają na urządzeniach podłączonych do Internetu, takich jak tablety, komputery lub telefony. Gorące portfele są wygodne, ale istnieje większe ryzyko kradzieży, ponieważ nadal są połączone z Internetem.
 • Zimne portfele.  Zimne portfele kryptograficzne nie są połączone z Internetem, co czyni je najbezpieczniejszą opcją przechowywania kryptowalut. Przybierają formę urządzeń zewnętrznych, takich jak dysk USB lub dysk twardy. Musisz jednak uważać na zimne portfele — jeśli zgubisz powiązany z nimi kod dostępu lub urządzenie się zepsuje lub ulegnie awarii, możesz nigdy nie być w stanie odzyskać swojej kryptowaluty. Chociaż to samo może się zdarzyć w przypadku niektórych gorących portfeli, niektóre są prowadzone przez opiekunów, którzy mogą pomóc Ci odzyskać dostęp do konta, jeśli zostaniesz zablokowany.

Alternatywne sposoby kupowania kryptowalut

Chociaż kupowanie kryptowalut jest obecnie głównym trendem, jest to niestabilny i ryzykowny wybór inwestycyjny. Jeśli inwestowanie w kryptowaluty na giełdzie lub za pośrednictwem brokera nie wydaje Ci się właściwym wyborem, oto kilka opcji pośredniego inwestowania w Bitcoin i inne kryptowaluty:

1. Poczekaj na Crypto Exchange-Traded Funds (ETF)

ETFy to niezwykle popularne narzędzia inwestycyjne, które pozwalają za jednym zamachem kupić ekspozycję na setki indywidualnych inwestycji. Oznacza to, że zapewniają natychmiastową dywersyfikację i są mniej ryzykowne niż inwestowanie w pojedyncze inwestycje.

Istnieje ogromny apetyt na kryptowalutowe fundusze ETF, które pozwoliłyby zainwestować w wiele kryptowalut naraz. Żadne kryptowalutowe fundusze ETF nie są jeszcze dostępne dla zwykłych inwestorów, ale mogą pojawić się wkrótce. Od czerwca 2021 r. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dokonuje przeglądu trzech aplikacji ETF na kryptowaluty od Kryptcoin, VanEck i WisdomTree.

2. Inwestuj w firmy powiązane z kryptowalutami

Jeśli wolisz inwestować w firmy z konkretnymi produktami lub usługami, które podlegają nadzorowi regulacyjnemu — ale nadal chcesz mieć dostęp do rynku kryptowalut — możesz kupować akcje firm, które używają lub są właścicielami kryptowalut oraz blockchain, który je zasila. Będziesz potrzebować internetowego konta maklerskiego, aby kupić akcje spółek publicznych, takich jak:

 • Nvidia ( NVDA ). Ta firma technologiczna projektuje i sprzedaje jednostki przetwarzania grafiki, które są sercem systemów wykorzystywanych do kopania kryptowalut.
 • PayPal ( PYPL ). Ta platforma płatności, która jest już popularnym wyborem dla osób kupujących przedmioty online lub przesyłających pieniądze rodzinie i znajomym, została ostatnio rozszerzona, aby umożliwić klientom kupowanie i sprzedawanie wybranych kryptowalut za pomocą kont PayPal i Venmo.
 • Kwadrat ( SQ ). Ten dostawca usług płatniczych dla małych firm kupił ponad 220 milionów dolarów w Bitcoinach od października 2020 r. W lutym 2021 r. firma ujawniła, że ​​Bitcoin stanowił około 5% gotówki w jej bilansie. Ponadto aplikacja Square’s Cash umożliwia kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut.

Jak w przypadku każdej inwestycji, upewnij się, że bierzesz pod uwagę swoje cele inwestycyjne i aktualną sytuację finansową, zanim zainwestujesz w kryptowalutę lub poszczególne firmy, które mają w niej duże udziały. Kryptowaluta może być bardzo niestabilna — pojedynczy tweet może spowodować gwałtowny spadek jej ceny — i nadal jest to inwestycja bardzo spekulacyjna. Oznacza to, że powinieneś inwestować ostrożnie i ostrożnie.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dowiedz się więcej o kryptowalutach i świecie DeFi

Dołącz do 13,000+ osób i otrzymuj najnowsze informację dotyczące kryptowalut, web3 oraz defi, prosto na maila, zupełnie za darmo!

Ten newsletter może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na naszą Politykę Prywatności. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.