Co to jest NFT?

co to jest nft

Niewymienne tokeny (NFT) wydają się w tym roku eksplodować z eteru. Od sztuki i muzyki po tacos i papier toaletowy, te cyfrowe zasoby sprzedają się jak XVII-wieczne egzotyczne holenderskie tulipany — niektóre za miliony dolarów.

Ale czy NFT są warte swojej ceny — czy też szumu? Niektórzy eksperci twierdzą, że to bańka, która może pęknąć, jak szał dotcomów lub Beanie Babies. Inni wierzą, że NFT pozostaną z nami i na zawsze zmienią inwestowanie.

Co to jest NFT?

NFT to zasób cyfrowy, który reprezentuje obiekty ze świata rzeczywistego, takie jak sztuka, muzyka, przedmioty w grze i filmy. Są one kupowane i sprzedawane online, często za pomocą kryptowaluty i zazwyczaj są kodowane za pomocą tego samego oprogramowania bazowego, co wiele kryptowalut.

Chociaż istnieją od 2014 r., NFT zyskują teraz rozgłos, ponieważ stają się coraz bardziej popularnym sposobem kupowania i sprzedawania cyfrowych dzieł sztuki. Od listopada 2017 r. na NFT wydano oszałamiające 174 miliony dolarów.

NFT są również generalnie jedyne w swoim rodzaju lub co najmniej jednym z bardzo ograniczonych serii i mają unikalne kody identyfikacyjne. „Zasadniczo NFT tworzą cyfrowe niedobory”, mówi Arry Yu, przewodniczący Washington Technology Industry Association Cascadia Blockchain Council i dyrektor zarządzający Yellow Umbrella Ventures.

Stoi to w wyraźnym kontraście z większością cyfrowych kreacji, których podaż prawie zawsze jest nieskończona. Hipotetycznie odcięcie podaży powinno podnieść wartość danego aktywa, zakładając, że jest na niego popyt.

Ale wiele NFT, przynajmniej w tych wczesnych dniach, było tworami cyfrowymi, które już istnieją w jakiejś formie gdzie indziej, jak kultowe klipy wideo z gier NBA lub sekurytyzowane wersje sztuki cyfrowej, które już krążą na Instagramie.

Słynny artysta cyfrowy Mike Winklemann, lepiej znany jako „Beeple”, stworzył kompozycję z 5000 codziennych rysunków, aby stworzyć być może najsłynniejszy NFT 2021 roku, „EVERYDAYS: The First 5000 Days”, który sprzedał się w Christie’s za rekordową kwotę 69,3 miliona dolarów .

Każdy może bezpłatnie przeglądać pojedyncze obrazy, a nawet cały kolaż obrazów online. Dlaczego więc ludzie są gotowi wydać miliony na coś, co mogliby łatwo zrzuty ekranu lub pobrać?

Ponieważ NFT pozwala kupującemu na posiadanie oryginalnego przedmiotu. Mało tego, zawiera wbudowane uwierzytelnianie, które służy jako dowód własności. Kolekcjonerzy cenią te „cyfrowe prawa do przechwałek” niemal bardziej niż sam przedmiot.

Czym różni się NFT od kryptowaluty?

NFT oznacza niezamienny token. Generalnie jest zbudowany przy użyciu tego samego rodzaju programowania, co kryptowaluta, jak Bitcoin czy Ethereum, ale na tym kończy się podobieństwo.

Fizyczne pieniądze i kryptowaluty są „wymienne”, co oznacza, że ​​można nimi handlować lub wymieniać na siebie. Mają też taką samą wartość — jeden dolar jest zawsze wart drugiego dolara; jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi. Wymienność Crypto sprawia, że ​​jest to zaufany sposób przeprowadzania transakcji na blockchain.

NFT są różne. Każdy z nich posiada podpis cyfrowy, który uniemożliwia wymianę NFT lub wymianę między sobą (stąd niemożliwy do wymiany). Na przykład jeden klip NBA Top Shot nie jest równy EVERYDAYS tylko dlatego, że oba są NFT. (Jeden klip NBA Top Shot niekoniecznie jest równy innemu klipowi NBA Top Shot, jeśli o to chodzi).

Najlepsze giełdy kryptowalut 2022

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut. Dowiedz się więcej.

Jak działa NFT?

NFT istnieją w łańcuchu bloków, który jest rozproszoną księgą publiczną, która rejestruje transakcje. Prawdopodobnie najbardziej znasz blockchain jako podstawowy proces, który umożliwia tworzenie kryptowalut.

W szczególności transakcje NFT są zwykle utrzymywane w łańcuchu blokowym Ethereum, chociaż inne łańcuchy blokowe również je obsługują.

NFT jest tworzone lub „wybijane” z obiektów cyfrowych, które reprezentują zarówno przedmioty materialne, jak i niematerialne, w tym:

  • Grafika
  • Gify
  • Filmy i najważniejsze wydarzenia sportowe
  • Artykuły kolekcjonerskie
  • Wirtualne awatary i skórki do gier wideo
  • Designerskie trampki
  • Muzyka

Liczą się nawet tweety. Współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey, sprzedał swój pierwszy tweet jako NFT za ponad 2,9 miliona dolarów.

Zasadniczo NFT są jak fizyczne przedmioty kolekcjonerskie, tylko cyfrowe. Zamiast więc powiesić na ścianie obraz olejny, kupujący otrzymuje plik cyfrowy.

Otrzymują również wyłączne prawa własności. NFT mogą mieć tylko jednego właściciela na raz, a korzystanie z technologii blockchain ułatwia weryfikację własności i przenoszenie tokenów między właścicielami. Twórca może również przechowywać określone informacje w metadanych NFT. Na przykład artyści mogą podpisać swoje dzieła, umieszczając swój podpis w pliku.

Do czego służą NFT?

Technologia Blockchain i NFT dają artystom i twórcom treści wyjątkową okazję do zarabiania na swoich produktach. Na przykład artyści nie muszą już polegać na galeriach lub domach aukcyjnych, aby sprzedawać swoje dzieła. Zamiast tego artysta może sprzedać go bezpośrednio konsumentowi jako NFT, co również pozwala mu zachować większe zyski. Ponadto artyści mogą programować opłaty licencyjne, dzięki czemu otrzymają procent sprzedaży za każdym razem, gdy ich sztuka zostanie sprzedana nowemu właścicielowi. Jest to atrakcyjna cecha, ponieważ artyści na ogół nie otrzymują przyszłych wpływów po pierwszej sprzedaży ich dzieł.

Sztuka nie jest jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy na NFT. Marki takie jak Charmin i Taco Bell wystawiały na aukcjach tematyczne dzieła sztuki NFT, aby zebrać fundusze na cele charytatywne. Charmin nazwał swoją ofertę „NFTP” (niezamienny papier toaletowy), a sztuka NFT Taco Bell wyprzedała się w ciągu kilku minut, a najwyższe stawki to 1,5 zawiniętego eteru (WETH) — równowartość 3723,83 USD w momencie pisania.

Nyan Cat, GIF z 2011 roku przedstawiający kota z pop-tartowym ciałem, sprzedał się w lutym za prawie 600 000 dolarów. Pod koniec marca sprzedaż NBA Top Shot przekroczyła 500 milionów dolarów. Pojedynczy LeBron James Highlight NFT przyniósł ponad 200 000 USD.

Nawet celebryci, tacy jak Snoop Dogg i Lindsay Lohan, wskakują na modę NFT, uwalniając wyjątkowe wspomnienia, dzieła sztuki i chwile jako sekurytyzowane NFT.

Jak kupować NFT

Jeśli chcesz założyć własną kolekcję NFT, musisz zdobyć kilka kluczowych przedmiotów:

Najpierw musisz zaopatrzyć się w cyfrowy portfel, który pozwoli Ci przechowywać NFT i kryptowaluty. Prawdopodobnie będziesz musiał kupić kryptowalutę, taką jak Ether, w zależności od tego, jakie waluty akceptuje Twój dostawca NFT. Możesz teraz kupić krypto za pomocą karty kredytowej na platformach takich jak Coinbase, Kraken, eToro, a nawet PayPal i Robinhood. Będziesz wtedy mógł przenieść go z giełdy do wybranego przez siebie portfela.

Podczas wyszukiwania opcji warto pamiętać o opłatach. Większość giełd pobiera co najmniej procent Twojej transakcji przy zakupie kryptowalut.

Popularne rynki NFT

Po skonfigurowaniu i sfinansowaniu portfela nie brakuje witryn NFT do robienia zakupów. Obecnie największymi giełdami NFT są:

•   OpenSea.io: Ta platforma peer-to-peer wystawia się jako dostawca „rzadkich cyfrowych przedmiotów i przedmiotów kolekcjonerskich”. Aby rozpocząć, wystarczy utworzyć konto, aby przeglądać kolekcje NFT. Możesz także sortować dzieła według wielkości sprzedaży, aby odkryć nowych artystów.

•   Rarible: Podobnie jak OpenSea, Rarible to demokratyczny, otwarty rynek, który umożliwia artystom i twórcom wystawianie i sprzedawanie NFT. Tokeny RARI wydawane na platformie umożliwiają posiadaczom rozważenie takich funkcji, jak opłaty i zasady społeczności.

•   Foundation.app: tutaj artyści muszą otrzymać „upvoty” lub zaproszenie od innych twórców, aby opublikować swoje prace. Ekskluzywność społeczności i koszt wejścia – artyści muszą również kupować „gaz” do bicia NFT – oznacza, że ​​może ona pochwalić się grafiką wyższego kalibru. Na przykład twórca Nyan Cat, Chris Torres, sprzedał NFT na platformie Foundation. Może to również oznaczać wyższe ceny — niekoniecznie jest to coś złego dla artystów i kolekcjonerów dążących do kapitalizacji, zakładając, że popyt na NFT pozostaje na obecnym poziomie, a nawet wzrasta z czasem.

Chociaż te i inne platformy są hostem dla tysięcy twórców i kolekcjonerów NFT, przed zakupem należy dokładnie przeprowadzić badania. Niektórzy artyści padli ofiarą podszywaczy, którzy wymienili i sprzedali swoje prace bez ich zgody.

Ponadto procesy weryfikacji twórców i wykazów NFT nie są spójne na różnych platformach — niektóre są bardziej rygorystyczne niż inne. Na przykład OpenSea i Rarible nie wymagają weryfikacji właściciela w przypadku aukcji NFT. Ochrona kupujących wydaje się być w najlepszym razie rzadka, więc kupując NFT, najlepiej będzie pamiętać o starym powiedzeniu „caveat emptor” (niech kupujący się strzeże).

Czy powinieneś kupować NFT?

Tylko dlatego, że możesz kupić NFT, czy to oznacza, że ​​powinieneś? To zależy, mówi Yu.

„NFT są ryzykowne, ponieważ ich przyszłość jest niepewna, a nie mamy jeszcze długiej historii, by oceniać ich wyniki”, zauważa. „Ponieważ NFT są tak nowe, warto zainwestować niewielkie kwoty, aby je na razie wypróbować”.

Innymi słowy, inwestowanie w NFT to w dużej mierze osobista decyzja. Jeśli masz wolne pieniądze, warto rozważyć, zwłaszcza jeśli kawałek ma dla ciebie znaczenie.

Pamiętaj jednak, że wartość NFT opiera się wyłącznie na tym, ile ktoś inny jest gotów za nie zapłacić. W związku z tym popyt będzie kształtował cenę, a nie wskaźniki fundamentalne, techniczne lub ekonomiczne, które zazwyczaj wpływają na ceny akcji i przynajmniej ogólnie stanowią podstawę popytu inwestorów.

Wszystko to oznacza, że ​​NFT może odsprzedać za mniej niż za niego zapłaciłeś. Lub możesz nie być w stanie go odsprzedać, jeśli nikt tego nie chce.

NFT podlegają również podatkowi od zysków kapitałowych — podobnie jak w przypadku sprzedaży akcji z zyskiem. Ponieważ jednak są one uważane za przedmioty kolekcjonerskie, mogą nie otrzymywać preferencyjnych długoterminowych stóp zysków kapitałowych, jakie otrzymują akcje, a nawet mogą być opodatkowane według wyższej stawki podatku od przedmiotów kolekcjonerskich, chociaż urząd skarbowy nie określił jeszcze, jakie NFT są brane pod uwagę do celów podatkowych. Pamiętaj, że kryptowaluty użyte do zakupu NFT mogą również podlegać opodatkowaniu , jeśli ich wartość wzrosła od czasu ich zakupu, co oznacza, że ​​możesz chcieć skontaktować się z doradcą podatkowym, gdy rozważasz dodanie NFT do swojego portfela.

To powiedziawszy, podejdź do transakcji NFT tak, jak do każdej inwestycji: wykonaj swoje badania, zrozum ryzyko – w tym możliwość utraty wszystkich zainwestowanych dolarów – a jeśli zdecydujesz się podjąć decyzję, zachowaj zdrową dawkę ostrożności.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dowiedz się więcej o kryptowalutach i świecie DeFi

Dołącz do 13,000+ osób i otrzymuj najnowsze informację dotyczące kryptowalut, web3 oraz defi, prosto na maila, zupełnie za darmo!

Ten newsletter może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na naszą Politykę Prywatności. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.