Co to jest Blockchain? (2022)

blockchain-co-to-jest

Blockchain to innowacyjna technologia baz danych, która jest sercem prawie wszystkich kryptowalut. Rozprowadzając identyczne kopie bazy danych w całej sieci, blockchain bardzo utrudnia hakowanie lub oszukiwanie systemu. Chociaż obecnie najpopularniejszym zastosowaniem blockchain jest kryptowaluta, technologia ta oferuje potencjał do obsługi bardzo szerokiego zakresu zastosowań.

Co to jest blockchain?

W swej istocie blockchain jest rozproszoną cyfrową księgą, która przechowuje wszelkiego rodzaju dane. Blockchain może rejestrować informacje o transakcjach kryptowalutowych, własności NFT lub inteligentnych kontraktach DeFi.

Podczas gdy każda konwencjonalna baza danych może przechowywać tego rodzaju informacje, blockchain jest wyjątkowy, ponieważ jest całkowicie zdecentralizowany. Zamiast być utrzymywanych w jednej lokalizacji przez scentralizowanego administratora — na przykład arkusz kalkulacyjny programu Excel lub bankową bazę danych — wiele identycznych kopii bazy danych blockchain jest przechowywanych na wielu komputerach rozmieszczonych w sieci. Te poszczególne komputery są określane jako węzły.

Jak działa Blockchain?

Nazwa blockchain nie jest przypadkowa: cyfrowa księga jest często opisywana jako „łańcuch”, który składa się z pojedynczych „bloków” danych. Ponieważ do sieci są okresowo dodawane świeże dane, tworzony jest nowy „blok” i dołączany do „łańcucha”. Oznacza to, że wszystkie węzły aktualizują swoją wersję księgi blockchain tak, aby była identyczna.

Sposób tworzenia tych nowych bloków jest kluczem do tego, dlaczego blockchain jest uważany za wysoce bezpieczny. Większość węzłów musi zweryfikować i potwierdzić zasadność nowych danych przed dodaniem nowego bloku do księgi. W przypadku kryptowaluty mogą one obejmować upewnienie się, że nowe transakcje w bloku nie są oszukańcze lub że monety nie zostały wydane więcej niż raz. Różni się to od samodzielnej bazy danych lub arkusza kalkulacyjnego, w których jedna osoba może wprowadzać zmiany bez nadzoru.

„Gdy istnieje konsensus, blok jest dodawany do łańcucha, a leżące u jego podstaw transakcje są rejestrowane w rozproszonej księdze”, mówi C. Neil Gray, partner w obszarach praktyki fintech w Duane Morris LLP. „Bloki są ze sobą bezpiecznie połączone, tworząc bezpieczny łańcuch cyfrowy od początku księgi do chwili obecnej”.

Transakcje są zazwyczaj zabezpieczane za pomocą kryptografii, co oznacza, że ​​węzły muszą rozwiązywać złożone równania matematyczne, aby przetworzyć transakcję.

„W nagrodę za ich wysiłki w walidacji zmian we współdzielonych danych węzły są zazwyczaj nagradzane nowymi ilościami waluty rodzimej łańcucha bloków – np. nowym bitcoinem w łańcuchu bloków bitcoin” – mówi Sarah Shtylman, doradca ds. technologii finansowych i blockchain w Perkins Coie.

Publiczne łańcuchy bloków a prywatne łańcuchy bloków

Istnieją zarówno publiczne, jak i prywatne łańcuchy bloków. W publicznym blockchainie każdy może uczestniczyć, co oznacza, że ​​może czytać, zapisywać lub kontrolować dane w blockchain. Warto zauważyć, że bardzo trudno jest zmienić transakcje zarejestrowane w publicznym łańcuchu bloków, ponieważ żaden pojedynczy organ nie kontroluje węzłów.

Tymczasem prywatny łańcuch bloków jest kontrolowany przez organizację lub grupę. Tylko on może zdecydować, kto zostanie zaproszony do systemu, a ponadto ma uprawnienia do cofnięcia się i zmiany łańcucha bloków. Ten prywatny proces blockchain jest bardziej podobny do wewnętrznego systemu przechowywania danych, z wyjątkiem rozłożenia na wiele węzłów w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Jak jest używany Blockchain?

Technologia Blockchain jest wykorzystywana do wielu różnych celów, od świadczenia usług finansowych po administrowanie systemami głosowania.

#1. Kryptowaluta

Najpopularniejszym obecnie zastosowaniem blockchain jest jako kręgosłup kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. Kiedy ludzie kupują, wymieniają lub wydają kryptowalutę, transakcje są rejestrowane w łańcuchu bloków. Im więcej osób korzysta z kryptowalut, tym bardziej rozpowszechniony może się stać blockchain.

„Ponieważ kryptowaluty są niestabilne, nie są jeszcze używane zbyt często do zakupu towarów i usług. Ale to się zmienia, ponieważ PayPal, Square i inne firmy świadczące usługi finansowe udostępniają usługi aktywów cyfrowych dla dostawców i klientów detalicznych” – zauważa Patrick Daugherty, starszy partner Foley & Lardner i szef zespołu zadaniowego ds. blockchain.

#2. Bankowość

Poza kryptowalutą, blockchain jest używany do przetwarzania transakcji w walucie fiducjarnej, takiej jak dolary i euro. Może to być szybsze niż wysyłanie pieniędzy przez bank lub inną instytucję finansową, ponieważ transakcje można szybciej weryfikować i przetwarzać poza normalnymi godzinami pracy.

#3. Transfer aktywów

Blockchain może być również używany do rejestrowania i przenoszenia własności różnych aktywów. Jest to obecnie bardzo popularne w przypadku zasobów cyfrowych, takich jak NFT, reprezentujące własność sztuki cyfrowej i filmów.

Jednak blockchain może być również używany do przetwarzania własności rzeczywistych aktywów, takich jak akt własności nieruchomości i pojazdów. Obie strony strony najpierw wykorzystałyby blockchain do sprawdzenia, czy jedna jest właścicielem nieruchomości, a druga ma pieniądze na zakup; wtedy mogliby zakończyć i zarejestrować sprzedaż na blockchainie.

Korzystając z tego procesu, mogli przenieść akt własności bez ręcznego składania dokumentów w celu aktualizacji rejestrów rządu lokalnego hrabstwa; byłaby natychmiast aktualizowana w łańcuchu bloków.

#4. Inteligentne kontrakty

Kolejną innowacją blockchain są samowykonalne kontrakty, zwane potocznie „inteligentnymi kontraktami”. Te umowy cyfrowe są uchwalane automatycznie po spełnieniu warunków. Na przykład płatność za towar może zostać zwolniona natychmiast po spełnieniu przez kupującego i sprzedającego wszystkich określonych parametrów umowy.

„Widzimy ogromny potencjał w obszarze inteligentnych kontraktów — wykorzystując technologię blockchain i zakodowane instrukcje do automatyzacji umów prawnych” — mówi Gray. „Właściwie zakodowana inteligentna umowa prawna w rozproszonej księdze może zminimalizować, a najlepiej wyeliminować potrzebę weryfikacji wydajności przez strony trzecie”.

#5. Monitorowanie łańcucha dostaw

Łańcuchy dostaw obejmują ogromne ilości informacji, zwłaszcza gdy towary przemieszczają się z jednej części świata do drugiej. Przy tradycyjnych metodach przechowywania danych może być trudno wyśledzić źródło problemów, np. od którego dostawcy pochodzą towary o niskiej jakości. Przechowywanie tych informacji w łańcuchu bloków ułatwiłoby powrót i monitorowanie łańcucha dostaw, na przykład w przypadku IBM Food Trust, który wykorzystuje technologię łańcucha bloków do śledzenia żywności od jej zbiorów do spożycia.

#6. Głosowanie

Eksperci szukają sposobów na zastosowanie blockchain do zapobiegania oszustwom podczas głosowania. Teoretycznie głosowanie w oparciu o blockchain umożliwiłoby ludziom oddawanie głosów, których nie można by manipulować, a także usunęłoby potrzebę ręcznego zbierania i weryfikowania papierowych kart do głosowania.

Zalety Blockchaina

Większa dokładność transakcji

Ponieważ transakcja blockchain musi być weryfikowana przez wiele węzłów, może to zmniejszyć liczbę błędów. Jeśli jeden węzeł ma błąd w bazie danych, inni zobaczą, że jest inny i wykryją błąd.

Natomiast w tradycyjnej bazie danych, jeśli ktoś popełni błąd, może być bardziej prawdopodobne, że przejdzie. Ponadto każdy zasób jest indywidualnie identyfikowany i śledzony w księdze blockchain, więc nie ma szans na jego dwukrotne wydanie (jak osoba przekraczająca konto bankowe, a tym samym wydająca pieniądze dwukrotnie).

Nie ma potrzeby pośredników

Korzystając z blockchain, dwie strony transakcji mogą potwierdzić i zakończyć coś bez współpracy ze stroną trzecią. Oszczędza to czas, a także koszty płacenia za pośrednika, takiego jak bank.

„Potrafi zapewnić większą wydajność w całym handlu cyfrowym, zwiększyć możliwości finansowe ludności na świecie pozbawionej dostępu do usług bankowych lub niedostatecznie bankowej, a w rezultacie zasilić nową generację aplikacji internetowych” — mówi Shtylman.

Dodatkowe bezpieczeństwo

Teoretycznie zdecentralizowana sieć, taka jak blockchain, prawie uniemożliwia dokonywanie nieuczciwych transakcji. Aby wprowadzić sfałszowane transakcje, musieliby zhakować każdy węzeł i zmienić każdą księgę. Chociaż niekoniecznie jest to niemożliwe, wiele kryptowalutowych systemów blockchain korzysta z metod weryfikacji transakcji typu „proof-of-stake” lub „proof-of-work”, które utrudniają, a także nie w najlepszym interesie uczestników, dodawanie nieuczciwych transakcji.

Bardziej efektywne transfery

Ponieważ łańcuchy bloków działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ludzie mogą dokonywać wydajniejszych transferów finansowych i aktywów, zwłaszcza na arenie międzynarodowej. Nie muszą czekać dni, aż bank lub agencja rządowa ręcznie wszystko potwierdzą.

Wady Blockchaina

Limit transakcji na sekundę

Biorąc pod uwagę, że blockchain zależy od większej sieci do zatwierdzania transakcji, istnieje limit szybkości, z jaką może się on poruszać. Na przykład Bitcoin może przetwarzać tylko 4,6 transakcji na sekundę w porównaniu z 1700 na sekundę w przypadku Visa. Ponadto rosnąca liczba transakcji może powodować problemy z szybkością sieci. Dopóki to się nie poprawi, skalowalność jest wyzwaniem.

Wysokie koszty energii

Posiadanie wszystkich węzłów pracujących nad weryfikacją transakcji wymaga znacznie więcej energii niż pojedyncza baza danych lub arkusz kalkulacyjny. To nie tylko sprawia, że ​​transakcje oparte na blockchain są droższe, ale także powoduje duże obciążenie węglem dla środowiska.

Z tego powodu niektórzy liderzy branży zaczynają odchodzić od pewnych technologii blockchain, takich jak Bitcoin: na przykład Elon Musk powiedział niedawno, że Tesla przestanie akceptować Bitcoin częściowo dlatego, że obawia się szkód dla środowiska.

Ryzyko utraty aktywów

Niektóre zasoby cyfrowe są zabezpieczane za pomocą klucza kryptograficznego, na przykład kryptowaluty w portfelu blockchain. Musisz dokładnie pilnować tego klucza.

„Jeśli właściciel zasobu cyfrowego straci prywatny klucz kryptograficzny, który daje mu dostęp do zasobu, obecnie nie ma możliwości jego odzyskania — zasób znika na stałe”, mówi Gray. Ponieważ system jest zdecentralizowany, nie możesz zadzwonić do organu centralnego, takiego jak bank, z prośbą o odzyskanie dostępu.

Potencjał nielegalnej działalności

Decentralizacja Blockchain zwiększa prywatność i poufność, co niestety sprawia, że ​​jest ona atrakcyjna dla przestępców. Śledzenie nielegalnych transakcji na blockchainie jest trudniejsze niż w przypadku transakcji bankowych powiązanych z nazwą.

Jak inwestować w Blockchain?

Właściwie nie można zainwestować w sam blockchain, ponieważ jest to jedynie system przechowywania i przetwarzania transakcji. Możesz jednak inwestować w aktywa i firmy korzystające z tej technologii.

„Najłatwiej jest kupić kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i inne tokeny działające na blockchainie”, mówi Gray.

Inną opcją jest inwestowanie w firmy blockchain wykorzystujące tę technologię. Na przykład Santander Bank eksperymentuje z produktami finansowymi opartymi na blockchain, a jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem ekspozycji na technologię blockchain w swoim portfelu, możesz kupić jego akcje.

Aby uzyskać bardziej zróżnicowane podejście, możesz kupić fundusz giełdowy (ETF), który inwestuje w aktywa i firmy blockchain, takie jak Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK), który umieszcza co najmniej 80% swoich aktywów w firmach blockchain.

Blockchain – Podsumowanie

Pomimo obietnicy, blockchain pozostaje czymś w rodzaju technologii niszowej. Gray dostrzega potencjał wykorzystania łańcucha bloków w większej liczbie sytuacji, ale zależy to od przyszłej polityki rządu. „Czas pokaże, kiedy i czy organy regulacyjne, takie jak SEC, podejmą działania. Jedno jest oczywiste – celem będzie ochrona rynków i inwestorów” – mówi.

Shtylman porównuje blockchain do wczesnych stadiów internetu. „Zajęło około 15 lat posiadania Internetu, zanim zobaczyliśmy pierwszą wersję Google i ponad 20 dla Facebooka. Trudno przewidzieć, gdzie technologia blockchain będzie za 10 lub 15 lat, ale podobnie jak internet, znacząco zmieni sposób, w jaki prowadzimy transakcje i interakcję ze sobą w przyszłości”.

Nadal istnieją przeszkody, zwłaszcza w przypadku limitów transakcyjnych i kosztów energii, ale dla inwestorów, którzy dostrzegają potencjał technologii, inwestycje oparte na blockchain mogą być warte podjęcia.

Najlepsze Giełdy Kryptowalut na 2022 r.

Przeszukaliśmy wiodące oferty brokerów oraz opinie użytkowników, aby wyłonić najlepsze giełdy kryptowalut.

Czy ten artykuł był pomocny?

Dowiedz się więcej o kryptowalutach i świecie DeFi

Dołącz do 13,000+ osób i otrzymuj najnowsze informację dotyczące kryptowalut, web3 oraz defi, prosto na maila, zupełnie za darmo!

Ten newsletter może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza zgodę na naszą Politykę Prywatności. Możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera w dowolnym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź najlepsze giełdy kryptowalut.

Wybierz giełdę krytowalut odpowiadającą Twoim potrzebom oraz wielkości dysponowanych środków.